Oksjon 105
Algab 21. juuli 2024

MÜNTIDE SÄILIVUSASTMED

Poleertempel - eritempliga valmistatud mündid, mati reljeefse osa ja poleeritud mündiväljaga. Vähemadki täkked, kriimud ja hõõrdumisjäljed alandavad selle mündi väärtuse kohe kolmandasse säilivusse.

Rahapajasäilivus (Rs) - käibemüntide kõrgeim säilivusaste. Reljeefi teravus ja mündipildi puhtus peavad olema kõrgeimal tasemel. Sellele astmele täielikult vastavaks loetakse ainult 100-200 esimest uue templipaariga vermitud münti.

Eriti ilus (Ei) - mündil on puhastamisjäljed lubamatud. Vermimiselt tuleku jäljed on soovitatavad. Lubatud on üksikud vaevumärgatavad kriimud, täkked servadel ja hõõrdumisjäljed, mis võivad tekkida transportimisel.

Väga hea (Vh) - vähekäibinud müntide säilivusaste, mis esineb enamikul kogutavatel müntidel. Lubatud on vähesed kulumisjäljed. Kuid kõik peenemadki mündipildi detailid peavad olema nähtavad.

Ilus (I) - mündil on märgatavad kulumisjäljed, mõningad peenemad mündipildi detailid on halvasti nähtavad. Selgesti nähtavad peavad olema kõik mündikirjad.

Hea (H) - tugevad kulumisjäljed, peened mündipildi detailid on kadunud, esineb kriime ja täkkeid. Peenemate mündikirjade lugemisega raskusi.

Erinevad säilivused (Es) - kasutusel loti puhul, kui lotis olevad mündid on erinevatel säilivusastmetel.


Säilivusastmed A. Ennuvere "Harrastuskogumine" järgi.

©2004-24 Haljak Coin Auction OÜ